Medový Žufánek

Žufánek přímo ze zdroje přímo v centru hlavního města u Národního divadla na prodejně podle Gusta obchod.
Medový Žufánek likér. Specialita vyrobená podle původního rodinného receptu. Velmi omezená produkce Medového je dána kolísavým sběrem včelího propolisu a mateří kašičky. Likér získaný macerováním panenských medových plástů v jemném, 35% destilátu z medoviny. Vznikl tak nápoj, v němž se snoubí to nejlepší z přírody: léčivé účinky včelích produktů – medu, pylu, mateří kašičky, propolisu a antibakteriálních látek ze včelího vosku s ohnivostí destilátu z tříleté medoviny. Medového Žufánka je každoročně vyrobeno velmi omezené množství (řádově stovky lahví). Je to dáno obdobím snůšky medu (od května do konce července) a množstvím mateří kašičky a propolisu. Veškeré použité suroviny pochází výhradně z naší včelařské farmy. Medový je naše varianta ledového či slámového vína u vinařů. Použité přírodní přísady po určitém čase způsobí tvorbu usazeniny. Nejedná se v žádném případě o závadu, ale jde o charakteristickou vlastnost medových produktů. Proto láhev před použitím protřepejte a obsah si maximálně užijte.
A jsou tu i další zajímavé produkty - ochutnejte
Přijďt si osobně koupit všechny oblíbené alkoholické nápoje z lihovaru Žusy s.r.o.k nám. Tak na Vaše zdraví 
Zufanek Honey liqueur Zufanek. Czech specialty made according to an original family recipe. The very limited production of Zufanek Honey Liqueur is pinned to the ever uncertain amounts of bee propolis and royal jelly available for collection. This liqueur is created by macerating virgin honeycombs in a delicate 35% distillate from mead. Its inspiration was to combine the very best aspects of nature: the healing effects of bee products – honey, pollen, royal jelly, propolis and the antibacterial substances found in beeswax – with the impassioned warmth of mead spirits. Zufanek Honey Liqueur is made annually in extremely limited quantities (just a few hundred bottles). This is due to the seasonal nature of gathering honey (from May to late July) and the available quantities of royal jelly and propolis. All of the raw materials used come exclusively from our own family hives. Zufanek Honey Liqueur is our version of the winemakers’ ice or straw wines which are produced only in very limited quantities. Because it contains all natural ingredients some sediment may form over time. This is not in any way a defect, merely a common characteristic of honey products. Simply give the bottle a shake before use for fullest enjoyment.
Na otázku, kde seženu kvalitní absinthe je odpověď velmi jednoduchá. Tady a právě teď. Destilát z bylin kup zde jako dárek pro kamaráda, pro muže k svátku, k narozeninám, na Vánoce i jen tak pro sebe na dnešní den.
Kup medový likér zde! Máme Žufánek honey ligueur k odběru ihned na Národní 9, Praha 1
Zufanek Honey liqueur Zufanek. Czech specialty made according to an original family recipe. The very limited production of Zufanek Honey Liqueur is pinned to the ever uncertain amounts of bee propolis and royal jelly available for collection.
 
This liqueur is created by macerating virgin honeycombs in a delicate 35% distillate from mead. Its inspiration was to combine the very best aspects of nature: the healing effects of bee products – honey, pollen, royal jelly, propolis and the antibacterial substances found in beeswax – with the impassioned warmth of mead spirits.
 
Zufanek Honey Liqueur is made annually in extremely limited quantities (just a few hundred bottles). This is due to the seasonal nature of gathering honey (from May to late July) and the available quantities of royal jelly and propolis. All of the raw materials used come exclusively from our own family hives. Zufanek Honey Liqueur is our version of the winemakers’ ice or straw wines which are produced only in very limited quantities.
 
Because it contains all natural ingredients some sediment may form over time. This is not in any way a defect, merely a common characteristic of honey products. Simply give the bottle a shake before use for fullest enjoyment.

Kontaktujte nás