Bodamská malina

Žufánek přímo ze zdroje přímo v centru hlavního města u Národního divadla na prodejně podle Gusta obchod.
Bodamská malina Žufánek - Průtahový destilát z úžasně voňavých malin rostoucích v okolí německého Bodamského jezera. Další z řady našich ovocných geistů, tentokrát ten, o který jste nás žádali snad od začátku. Maliny! Malinový destilát existuje ve dvou podobách. Kvasný, tedy že cukr obsažený v ovoci zkvasí na alkohol, který následně vydestilujete. A pak je průtahový, tedy že maliny vymacerujete v neutrálním lihu, získáte veškeré aromatické a chuťové látky a výsledek vydestilujete. Cílem geistů je získat chuť a vůni zdrojové suroviny. Nepotřebujete těžit alkohol, ten již máte. V jednom litru naší Bodamské maliny je tři kilo malin odrůdy Glen Ample. Pochází od Bodamského jezera rozdělující Německo a Švýcarsko. V České republice se totiž v takovém množství a kvalitě bohužel nepěstují.
A jsou tu i další zajímavé produkty - ochutnejte
Přijďte si osobně koupit všechny oblíbené alkoholické nápoje z lihovaru Žusy s.r.o.k nám. Tak na Vaše zdraví
Bodensee Raspberry Zufanek geist alcohol made from incredibly aromatic raspberries that grow around Lake Constance in Germany. This is another fruit geist, this time one you asked us to make since the beginning. The Raspberry! The raspberry spirit exists in two styles. First, fermented, in which sugar contained in the fruit is fermented to alcohol and then distilled. And the second, made as an infusion, where raspberries are macerated in a neutral spirit in order to draw out all aromas and flavours and the result is then distilled. The geists aim at acquiring the flavour and aroma of the source material. You don’t need to extract the spirit because you already have it. One litre of our Lake Constance Raspberry is made from three kilograms of Glen Ample raspberries. We have found this cultivar growing on the banks of Lake Constance, which is situated between Germany, Switzerland, and Austria. Unfortunately, you can’t get these raspberries in a sufficient amount and quality anywhere in the Czech Republic.
Bodensee Raspberry Zufanek geist alcohol made from incredibly aromatic raspberries that grow around Lake Constance in Germany.
 
This is another fruit geist, this time one you asked us to make since the beginning. The Raspberry!
 
The raspberry spirit exists in two styles. First, fermented, in which sugar contained in the fruit is fermented to alcohol and then distilled. And the second, made as an infusion, where raspberries are macerated in a neutral spirit in order to draw out all aromas and flavours and the result is then distilled. The geists aim at acquiring the flavour and aroma of the source material. You don’t need to extract the spirit because you already have it.
 
One litre of our Lake Constance Raspberry is made from three kilograms of Glen Ample raspberries. We have found this cultivar growing on the banks of Lake Constance, which is situated between Germany, Switzerland, and Austria. Unfortunately, you can’t get these raspberries in a sufficient amount and quality anywhere in the Czech Republic.
 
Na otázku, kde seženu kvalitní absinthe je odpověď velmi jednoduchá. Tady a právě teď. Destilát z bylin kup zde jako dárek pro kamaráda, pro muže k svátku, k narozeninám, na Vánoce i jen tak pro sebe na dnešní den.

 

Kontaktujte nás