Víno měsíce září
Měsíc srpen - na dobré víno v Praze se skleničkou. I letos máme v nabídce víno srpna, víno podle kalendáře, víno jako
dárek, víno na párty, víno k vodě, víno na piknik, víno na dovolenou, protože i druhý měsíc prázdnin je potřeba pořádně využít a užít pravé moravské víno přímo od vinaře. Akce na růžová vína v horkém červenci jsou za námi, ale celý druhý měsíc letošních prázdnin kupujte vína opět moravská v Praze a okolí. Tak jako loni, i letos máme své pravidelné rozvozy a dny, kdy vína naložíme a rozvážíme do bytu, do firmy i do kanceláře. Přivezeme Vám vína podle měsíční pranostiky až domů, přijedeme od rána do večera, 7 dní v týdnu, víno složíme i na zahradu, přijedeme i na chatu v okolí Prahy. Co červenec neuvaří, srpen nedopeče, což je nejenom pranostika, ale na Vinařův srpen se moc nehodí.
Vinice pod Pálavou si zaslouží poslední zelené práce i ošetření proti chorobám, a pro vinaře nastává první sběr. V srpnu nastává na jižní Moravě slavnostní doba – čas vinobraní. U odrůd s krátkou vegetační dobou, tedy u ranných odrůd jako jsou Irsai Oliver, Muškát moravský, Müller Thurgau,
začíná předposlední fenofáze ve vegetačním roce, a tou je zaměkání bobulí. Je–li příznivý rok, výše uvedené odrůdy už dozrály na požadovanou cukernatost a vinobraní může začít, první letošní mladé víno se může připravovat. Víno z moravských hroznů, pravý burčák se ve městě koupit nedá. Ochutnejte raději méně a dobrý, přímo u vinaře ve sklepě i sklípku na Moravě Vám rádi dají ochutnat. Ten z petky u silnice asi nebude to, co očekáváte.Hrozny aromatických odrůd, především z místních muškátů a mullerky ze sudu se používají k výrobě jednoho z nejoblíbenějších nápojů v českých zemích, burčáku.
Víte, že se v Praze vypije nejvíce burčáku na hlavu ze všech středoevropanů? Ovšem často se pražáci pijí pouze nápoj z dovezených zahraničních hroznů, a ten by měl být správně označen jako částečně zkvašený hroznový mošt, nikoli burčák. Ten se totiž nesmí vyrábět z hroznů mimo EU, ani z dovozu zemí Srbsko a Makedonie, a název burčák smí být použit pouze v případě českých hroznů. Burčák má být odkalený, bez zbytků slupek a peciček a jen s malým obsahem kvasnic, má mít primární aroma dané odrůdy a požadovanou nažloutlou barvu. A přestože je čas dovolených, Pražany už lákají cedule na první burčák, prostě už je zase hej. K tomu Vám přidáváme pranostiky k tomu měsíci
Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče.
V srpnu již nelze slunci mnoho věřit.
I když ze strnišť občas fučí, horko nás přece jen mučí.
Půlnoční větry v srpnu přinášejí stálé počasí.
Z počátku toho měsíce říká se, že opět studený vítr ze strnišť fouká.
V srpnu když půlnoční vítr věje, bez deště slunéčko hřeje.
Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak.
Když je v srpnu ráno hodně rosy, mají z toho radost vosy.
Rosí-li v srpnu silně tráva, pěkné povětří se očekává.
Když jsou v srpnu velké rosy, zůstane obyčejně pěkné počasí.
Hřímá-li v srpnu, lze čekat osmého dne opět bouřku.
Hřímá-li v srpnu, praví se, že budoucího roku hojná úroda a množství deště jest k doufání.
Srpen k zimě hledí a rád vodu cedí.
Když v srpnu naprší, tak než se oběd pojí, všecko slunce vysuší.
V srpnu mlhy na výšinách - jistá voda, když v nížinách - to pohoda.
Mlhy na lukách, potocích a řekách v srpnu zvěstují trvalé počasí.
Teplé a suché léto přivádí za sebou mírný podzimek, tuhou zimu a nejlepší víno.
Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima.
Když pálí srpen,bude pálit i víno.
Srpen z počátku-li hřeje, zima pak se dlouho sněhem skvěje.
Moc hub srpnových - moc vánic sněhových.
Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu.
Jsou-li v srpnu hory kalný, budou v zimě mrazy valný.
Jak Vavřinec zavaří, Bartoloměj zasmaží, tak se podzimek daří.
Mluvíme-li o měsíci srpnu u vinaře, je to měsíc práce a příprav. Žádná dovolená, žádné výlety, mimo vinice je také důležitý sklep a vybavení sklepa. Mluvíme o tom, co není vidět, o přípravě ve vinařství a o práci ve sklepě. Fermentací hroznového moštu totiž začíná celé letošní vinobraní. Než to všechno začne, musí se včas vydezinfikovat vinné sudy, všechny nachystané umělohmotné, kameninové či kovové nádrže na budoucí víno. Prostě v srpnu je nejdůležitější se připravit i po stránce technické. Celý měsíc se proto všichni drobní vinaři na Pálavě připravují na nápor při vinobraní. Je třeba zkontrolovat traktor, refraktometr na zjišťování obsahu cukru v hroznech a moštu, dále odzrňovač, odstopkovač, lisy. Důležité je mít nakoupené i látky na odkalení, zakvašení a číření a nové nůžky. No a k tomu nápoji, který vás prožene. Pravý burčák ze sklepa a z hroznů obsahuje velké množství minerálů, vitaminy řady B, regeneruje tělo. Podle našeho rčení v Perné ho máme i letos vypít více, než máme krve. No a jám mám krve více jak čtyři litry.
A dámy, co si hlídáte kila, páni, co máte léky na předpis, všichni ti z Vás kteří si hlídáte svojí váhu, zde se dočtete o obsahu, který se jmenuje kalorie a všechny informace, co byste měli vědět o burčáku. Po sklizni hroznů na vinici se plody dávají ve sklepě kvasit, aby se z nich posléze dalo vyrobit víno. Samotné kvašení probíhá zhruba dva týdny, při nižších teplotách kolem 15 – 20°. A právě ve chvíli, kdy začne mošt kvasit, se tvoří to, čemu říkáme burčák. Prvotně zkvašený nápoj, který překvapivě obsahuje velké množství zdraví, síly a vitamínů, ale také alkoholu, přírodního cukru, kyselin a kvasinek rodu Sacharomyces.
Obsah alkoholu u domácího částečně prokvašeného moštu se pohybuje od 1 – 7 % alkoholu. Problém je, že se burčák lehce pije, ale o to rychleji alkohol v těle působí. Podle stadia prokvašení se u nás rozlišuje sladký, ve varu, po zlomení, mydliňák a mladé víno. Na jižní Moravě a přímo na Pálavě se první hrozny většinou sklízejí spíše koncem srpna do poloviny září, pokud Vás zajímají vinařské tratě, jejich seznam najdete v této kategorii. Od října do listopadu už jsou k dispozici už jen hrozny cukernaté, z nichž se vyrábějí naše exkluzivní typy vín ze slunce Pálavy a těchto pozdních hroznů by bylo na burčák jaksi škoda. Z těch bude zase v lahvi víno, na které se budeme těšit příští rok. A co náš čeká příští měsíc? Měsíc září je přece měsíc Vinobraní, takže i letos je po první sklizni potřeba myslet na přípravy na Pálavské v Mikulově. Kdo hledá současnou nabídku vín, kartonové ceny a loňská oceněná vína, u nás na skladě je stále vína dost, stačí napsat, zavolat, odeslat formulář a my se o Vás postaráme do 90 minut.
Nezapomeňte také na svoji rodinu a přátele, podívejte se do Kalendáře jmen, kdy mají svátek, a poblahopřejte jim spolu s námi ! Seznam svátků a jmenin jak pánských tak i dámských jmen, kteří již u nás pravidelně každý rok objednávají vína . Dole na stránce najdete stručný popis - který se jmenuje víno k svátku - servis a doručení
1. 9. Samuel, Jiljí a Linda.
2. 9. Adéla, Adléta a Adelína.
3. 9. Branislava, Bronislava, Bronislav a Branislav.
4. 9. Henrieta, Jindřiška a Rozálie.
5. 9. Bojan, Bojana a Boris.
6. 9. Boleslava a Boleslav.
7. 9. Rea, Gina a Regína.
8. 9. Mariola, Marion a Mariana.
9. 9. Daniela, Neklan, Gordana a Omar.
10. 9. Irma a Krasava.
11. 9. Bystrík, Dionýz, Diviš, Denisa a Denis.
12. 9. Marie, Máša, Ria a Maja.
13. 9. Lubor a Melinda.
14. 9. Radoslava a Radka.
15. 9. Dolores, Jolanta a Jolana.
16. 9. Kornelie, Ludmila, Lola, Lolita, Kornel a Lidmila.
17. 9. Paloma, Naděžda, Naďa a Lambert.
18. 9. Kryštof, Krištof a Ariana.
19. 9. Zita a Konstantin.
20. 9. Eustach, Oleg a Helmut.
21. 9. Matouš, Ruben a Debora.
22. 9. Mořic, Moris a Darina.
23. 9. Bertina, Lina a Berta.
24. 9. Jaromír, Jaromíra a Mercedes.
25. 9. Zlatuše a Zlata.
26. 9. Andriana, Ondřejka a Andrea.
27. 9. Jonáš a Damián.
28. 9. Václav, Brian a Václava.
29. 9. Rafael, Rafaela, Michael a Michal.
30. 9. Jeroným, Jarolím a Ráchel.
Státní svátky v září Seznam státních institiucí v Praze, které objednávají u nás vína k svátku, které jsou v měsíci září, a které které může doporučit i Vám
28. 9. - den české státnosti Mezinárodní dny v září
Významné mezinárodní dny, které se slaví právě v září.
7. 9. - den otevřených dvěří památek v čr
8. 9. - mezinárodní den gramotnosti
16. 9. - mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy
16. 9. - den církevního školství
16. 9. - začíná evropský týden mobility
21. 9. - mezinárodní den míru
21. 9. - mezinárodní den alzheimerovy choroby
22. 9. - (evropský) mezinárodní den bez aut
22. 9. - mezinárodní den antikoncepce
23. 9. - mezinárodní den neslyšících
26. 9. - mezinárodní den kulturního dialogu
27. 9. - světový den cestovního ruchu (světový den turistik...
30. 9. - mezinárodní den překladatelů
Víno a doprava do domů pro všechny cizince v Praze, kteří mají zájem koupit víno, pro všechny překladatele, kteří umí slogan na víno do domu přeložit do všech světových jazyků. Pokud máte doma otevřeno, tak my Vám víno složíme až k otevřeným dveřím!