Podzimní víno

Podzim už nastoupil svou klasickou cestu i u nás. Od září prakticky až do prosince se je u nás největší zájem o dárky, dárková vína, firemní víno a víno pro firemní účely. To nabízíme většinou z loňské úrody, loňský ročník ale bývá mnohdy již vyprodán, nebo určitě zmizí ze sklepa nějaké sladké odrůdy a pak nejsou.Vyberte si vína na našem eshopu. 

Co se týká inobraní, práce na vinici a vinařova práce ve sklepě, práce je napodzim víc jak dost! Teploty těsně nad nulou, nebo v minulých dnech někde i pod nulou. Ranní mlhy a vlhko. Pozdější modré odrůdy jsou čerstvě posbírané, nebo ještě visí ve vinicích. Sklepy a hlavně lisovny začínají být promrzlé a chlad, který šíří i podzimní vítr je všudypřítomný. Jak tedy vyzrát nad chladem. Jak vytvořit krásné, plné, hladké a pikantní červené víno s vyšší barvou i v těchto pochmurných a chladných dnech? Jde to.
Základem je samozřejmě kvalitní surovina. Je velmi důležité maximálně eliminovat přítomnost nahnilých hroznů ve rmutu. Při mletí buďte nekompromisní a každý poškozený hrozen bez milosti vyhoďte. U výroby červeného vína je takový úkon ještě důležitější než u bílého. Nahnilé, či jinak poškozené bobule, mají daleko větší čas způsobit „neplechu“ než při výrobě bílých vín. Zrovna tak důležité je použití enzymatických přípravků, které se do rmutu dávají až pár dnů před dokvašením. Velmi dobré zkušenosti mám s přípravkem Rapidase Ex Color. Tato malá investice se vám bohatě vrátí ve větší výlisnosti a vyšší barvě. Tyto přípravky fungují skvěle, ale potřebují své podmínky. U červených rmutů je to zejména teplota. Na červeném víně se velmi negativně projeví dlouhá doba kvašení při nízké teplotě. Vína jsou pak trpká, disharmonická, drsná a většinou mají nižší barevné tóny. Kvašení, které trvá tři i více týdnů není pro mladé víno dobré. Ideální teplota, při které předají pomleté bobulky nejlepší vlastnosti budoucímu vínu, je někde okolo 22°C. Nemusíte ale proto chodit udržovat oheň v kamnech lisovny po celou dobu kvašení. (I když je to krásná záminka důsledně probrat mladá vína). Daleko ekonomičtější je ohřev samotného rmutu. Na toto se používají velmi osvědčené skleněné ohřívače o výkonu okolo 300W . Mají vlastní vestavěné termostaty, jsou bezpečné, spolehlivé a hlavně velmi levné. (Ve Vinařském domě v Dubňanech a Hodoníně stojí 279 Kč), takže případné rozbití – i když za těch asi pět let co je používám, se mě to nestalo ani jednou - zase tolik nebolí. Jen je třeba ho před vytažením z kádě při ukončení ohřívání dostatečně s předstihem vypnout. Rozpálený skleněný válec ohřívače by mohl v náhlém chladu prasknout. Tito malí pracanti jsou schopni vyhřát bez problémů i 500l káď na stabilních 22°C. Vína pak kvasí maximálně deset dní, jsou krásně barevná a taky schopná nastoupit ihned proces jablečno-mléčné fermentace. Pokud máte nádobu menší, dbejte na správné nastavení termostatu u ohřívače. Uvařené víno je náchylné na myšinu i sirku. A zrovna myšina je problém, nelze ji z vína spolehlivě odstranit. Jablečno-mléčnou fermentaci, tento dnes už osvědčený a hlavně zákazníky žádaný postup při výrobě červených vín, rozebereme za týden. Zdá se, že kyseliny u neodbouraných červených vín našim zákazníkům vadí. A tady možná také vzniká mylná informace, že červené víno z jiných zemí je lepší. Tak to není.

 

Kontaktujte nás